تعداد بازدید: 58
زبان : فارسی

صدور شناسنامه فنی ملکی برای ساختمان های ۱۰۰۰ متر/ رشد ساخت و ساز در تهران

صدور شناسنامه فنی ملکی برای ساختمان های ۱۰۰۰ متر

تاریخ درج خبر : 1403/3/30

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه صدور شناسنامه فنی و ملکی در برنامه هفتم توسعه دیده شده و درج شده است گفت: ساخت و ساز در پایتخت بنا به گفته شهردار تهران افزایش داشته است.

صدور پایان کار ساختمان اگر چه فقط با شناسنامه فنی ملکی، امکان پذیر است اما تعداد زیادی از شهرداری‌ها این مسئله را رعایت نمی کنند. از سوی دیگر شهرداری‌ها مجری ذی صلاح در ساخت و سازها را الزامی نمی‌دانند و ساخت و ساز بدون مجری پیش می‌رود.

این عدم الزام از سوی شهرداری ها باعث شده است که سازمان نظام مهندسی ساختمان در جدیدترین اقدام خود از شهرداری ها بخواهد نام مجری ذی صلاح در پروانه ساختمانی بر اساس مقررات ملی ساختمان و رای دیوان عدالت در پروانه ساختمان درج شود. اما صدور شناسنامه فنی ملکی به دلیل اینکه در برنامه هفتم توسعه دیده نشده و قانون نیست همچنان با مشکلاتی در اجرا مواجه است.

عمر مفید ساختمان در ایران حدود ۳۰ سال است و به هر حال کیفیت ساخت و ساز در ایران نسبت به گذشته بهتر شده است. با اجرای قانون شناسنامه ملکی سبب امکان پایش ساختمان‌ها و افزایش کیفیت ساختمان‌ها فراهم خواهد شد.

درج صدور شناسنامه فنی ملکی در برنامه هفتم توسعه

«حمزه شکیب» رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در گفتگو با خبرنگار «اقتصاد آنلاین» در پاسخ به این پرسش که آیا صدور شناسنامه فنی ملکی در حال حاضر اجرایی می شود؟ گفت: صدور شناسنامه فنی ملکی خوشبختانه اتفاقی که در آن رخ داده است این است که در برنامه هفتم توسعه درج و به آن تاکید شده است و اگر ابلاغ شود یک شرایط و رویکرد بهتری برای صنعت ساختمان ایجاد خواهد کرد.

شناسنامه فنی ملکی در هیچ کجای قانون نیست

او در پاسخ به این پرسش که آیا صدور شناسنامه فنی ملکی قانون است و اجرایی می شود؟ ادامه داد: در حال حاضر شناسنامه فنی ملکی در هیچ کجای قانون نیست. در آئین نامه اجرایی هم صحبتی نشده است اما در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به آن تاکید شده است.

شناسنامه فنی ملکی در ساختمان هایی که مجری دارند و از ۱۰۰۰ متر به بالا صادر می شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر شناسنامه فنی ملکی در چه ساختمان هایی و با چه متراژی صادر می شود؟ تاکید کرد: شناسنامه فنی ملکی در ساختمان هایی که مجری دارند و از ۱۰۰۰ متر به بالا صادر می شود. هر چند که قانون این را الزام کرده است و تمام ساختمان ها باید مجری ذی صلاح داشته باشند.

در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۴ هزار پروانه ساختمانی و در سال ۱۴۰۲ این عدد به ۱۵ هزار پروانه ساختمانی رسید

شکیب در پاسخ به این پرسش که با توجه به ارجاع کار به مهندسان مشخص می شود که ساخت و ساز در تهران کاهش یا افزایش داشته است؟ گفت: گزارشی که سازمان نظام مهندسی ساختمان داشته است و البته آمارهای دقیق شهرداری ها آماری که شهردار تهران ارائه کرد این بود که در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۴ هزار پروانه ساختمانی صادر شده است اما در سال ۱۴۰۲ این عدد به ۱۵ هزار پروانه ساختمانی رسید و این آمار نشان می دهد که ساخت و ساز در تهران افزایش دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.