ساخت و ساز خشک

اولین نوآوری ساخت و ساز خشک به شکل تایل های ضد آتش در آمریکا اختراع گردید. در طی چند سال شکل امروزی خود را به صورت یک هسته گچی فشرده در دو لایه کاغذ محکم به خود گرفت. اما 25 سال طول کشید تا ساختمان سازان به استفاده از آن روی بیاورند.

علت به طول انجامیدن این زمان طولانی وجود شک و تردید مردم نسبت به استحکام ساختار این سیستم بود. این عدم میل به استفاده تا شروع جنگ جهانی دوم ادامه داشت. در این دوره بسیاری از کارگران به سمت صنایع نظامی و حضور در جنگ در آن طرف دریاها سوق داده شدند. در این شرایط با توجه به کمبود نیروی کار، صنعت ساختمان نیازمند مصالح ارزان با سرعت اجرای بالا بود، تا بتواند خود را با شرایط تطبیق دهد. سیستم ساخت و ساز خشک به عنوان ناجی به میدان آمد تا با داشتن دو خاصیت اساسی ارزانی و سرعت، در ساخت خانه ها و کارخانجات به مردم کمک کند که زمان و پول بیشتری را برای شرکت در جنگ حفظ نمایند.

ساخت و ساز خشک

پس از جنگ

بعد از تمام شدن جنگ جهانی در سال 1945 سیستم ساخت و ساز خشک به پرمصرف ترین مصالح ساختمانی تبدیل شد. در دوره پس از جنگ ساختمان سازان و پیمانکاران متوجه مزیت های این سیستم (ارزانی و سرعت در ساخت) در مقایسه با سیستم های سنتی و همچنین سود قابل توجهی که این مزیت ها برای آن ها فراهم می کرد، شدند . در این شرایط بود که استفاده از این سیستم برای ترمیم و بازسازی خرابی های جنگ در جهان همه گیر شد.

ساخت و ساز خشک

حال حاضر

در حال حاضر شرکت های بزرگی در چند کشور جهان نسبت به تولید مصالح ساخت و ساز خشک اقدام می کنند. از جمله این شرکت ها می توان به شرکت USG آمریکا، شرکت Knauf آلمان و شرکت Lafarg فرانسه اشاره کرد. در این زمینه در کشور عزیزمان ایران نیز می توان از کارخانه تولیدی بانا نام برد.

کارخانه بانا با همت صنعتگران ایرانی در سال 1390 با سرمایه شخصی در زمینی به مساحت 5 هکتار، در کیلومتر 27 جاده شیراز- بوشهر تأسیس گردید. مجموعه بانا دارای 18 هزار متر مربع سوله سر پوشیده است و توانسته خط تولید پیشرفته محصولات ساخت و ساز خشک را در خود جای دهد. خط تولید کارخانه با طول 300 متر، کاملاً اتوماتیک است. همچنین این خط تولید دارای ظرفیت اسمی تولید 10 میلیون مترمربع در سال است. مجموعه بانا دارای یکی از پیشرفته ترین سیستم های کنترل PLC در خاورمیانه است. هدف بلند مدت مؤسسین این مجموعه اشتغال زایی و استفاده از نیروهای متخصص بومی در جهت نهادینه کردن روش های نوین ساختمان سازی می باشد. این مجموعه با فراهم کردن 100 فرصت شغلی به صورت مستقیم و 2000 فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم سهم عمده ای، در اشتغال زایی در کشور عزیزمان ایران داشته است.

ساخت و ساز خشک